Kedy majú tajomstvá zmysel? – úryvok

„Dámy, vždy zatĺkajte! Hovorievam to aj svojim dospelým deťom. Popierajte a nikdy sa k nevere nepriznávajte!“ vyhlásila organizátorka na slávnosti, ktorá síce mala mať formálny charakter, ale vďaka vzťahom medzi zúčastnenými dámami to skôr vyzeralo na priateľské stretnutie v kostýmoch.

   Daniela mala niečo okolo päťdesiatky. Nepatrila k ženám, ktoré trpeli snahou oklamať svoj vek. Možno práve vďaka tomu pôsobila okúzľujúco. V jej postavení a imidži od nej podobné vyhlásenie nik nečakal, no väčšina ho prijala s absolútnym rešpektom, ako nové pravidlo bez akéhokoľvek spochybňovania jeho zmysluplnosti. Jedna z prítomných si predsa len dovolila preveriť dôvod Danielinho tvrdenia a vypýtala si vo svojom mene odpoveď, na ktorú boli
v skutočnosti zvedavé všetky ostatné.

   „To hovoríš ty? Nikdy by som si nemyslela, že čosi také povieš práve ty,“ povedala s jemnou dôležitosťou v hlase a spolu s ňou sa všetky rozosmiali.

   Pohľady pri stole sa sústredili na Danielu a v tichosti sa očakávalo, čo odpovie. Usmiala sa
a na okamih zostala vo svojom významnom tichu, aby sa zamyslela. Bolo pre ňu príznačné, že si vždy dopraje čas na premyslenie toho, čo povie.

   „No, dámy,“ nadvihla hlavu a pohľadom si preverila, či ju všetky počúvajú. „Asi vás prekvapím, ale jediné, čo naozaj ľutujem, je, že nemám čo zatĺkať,“ vyšla z nej bravúrna odpoveď.

Zdanlivo upokojila všetky prítomné, najmä tie, ktoré na okamih zapochybovali o jej dobrej povesti. Citlivejším ušiam ale neušlo, že v jej hlase zostali zvyšky starého smútku za niečím, čo si kedysi odoprela zažiť. Boli už veľmi chabé, ale zostali v nej. Jej staré túžby, ktorým nemala odvahu dať priestor.

   „Ale ja mám čo zatĺkať!“ napadlo Nele. Možno toto je ten správny pohľad na vec. „Namiesto toho, aby som sa trápila výčitkami, by som sa možno mala zo svojho  tajomstva tešiť,“ usmiala sa nad vlastnými myšlienkami. Nový pohľad na staré zážitky sa jej celkom zapáčil. Vlastne, nebol taký starý. Posledný, ktorý sa udial na víkendovom pobyte, mal len niekoľko týždňov. Jej príbeh by sa mohol volať: Popretá noc pod obrazom svätej rodiny alebo Pod obrazom opretá a ráno popretá.

Pokračovanie v knihe Milenky žien

Comments are closed.